top of page
Writer's pictureKája & Maty

Naše univerzita

Updated: Nov 22, 2022

...aneb jak funguje naše zahraniční studium.


Naše články se zatím věnovaly dost odlehčeným tématům o cestování, pocitech atd. Konečně se dostáváme k více serióznímu tématu, na které jsme se připravovali poměrně dost dlouho. (Čtěte dál, určitě Vás to i tak bude bavit!) Nebo spíš jsme na něj vyčkávali. Jelikož se dneska budeme věnovat tématu škola a co tu vlastně studujeme. Nechávali jsme si čas, protože teď už máme dostatek podnětů k popisu skoro celé akademické části našeho pobytu. Tak jdeme na to!


Administrativa a předměty

Program Erasmus podporuje výjezdové studijní pobyty - takže i my tu studujeme! Logicky... naše místní univerzita nese název CEU Universidad Cardenal Herrera (říkejme ji v tomto článku jen CEU) a je to soukromá univerzita. Pro informaci, my školné díky programu Erasmus+ neplatíme. Vybrali jsme si dost podobný obor, jako v Brně – Audiovisuální komunikaci.

Před samotným začátkem pobytu jsme museli vyřešit spoustu administrativních záležitostí spojených s výběrem předmětů.

Máme dvě kontaktní osoby - místní španělskou a domácí brněnskou. Bohužel máme zkušenost s tím, že ani jedna z nich moc neumí komunikovat - informace nám od nich přicházely chybně, pozdě a nebo pro jistotu nepřišly vůbec. Záchranou bylo oddělení/kancelář Incoming, která má na starosti příchozí zahraniční studenty právě na naší CEU. Incoming nás tedy nasměroval na stránky, kde si můžeme zvolit předměty, které tu budeme studovat. Povinností Erasmus studentů je splnit alespoň 20 ECTS (kreditů) a tedy úspěšně složit zkoušky z různě kreditově ohodnocených předmětů. My jsme si vybrali nejprve 4 předměty, o kterých se následně rozepíšeme:


Registro y edición de Imagen

Je to předmět, který se skládá z praktické a teoretické části, kde pořizujeme a editujeme snímky - fotky a videa, točíme reportáže (fiktivní) a učíme se s kamerami za desítky tisíc, které používají profesionální televizní štáby. Finálním produktem bude videoklip na jakoukoli píseň. Vyučující je Gemma, energická paní se skvělým přístupem ke studentům a speciálním pochopením pro erasmáky. Máme ji moc rádi, Gemma byla totiž první, kdo pochopila, že s námi to v komunikaci jako po másle nepůjde...



Registro y edición de Sonido

Název i náplň tohoto předmětu se podobají tomu předešlému. A není divu, protože tyhle předměty se dobře doplňují. Zde totiž místo obrazu pořizujeme a editujeme zvuk a místo kamer používáme nadupaná studia plná techniky, o které nesní ani Česká televize (asi...). Mikrofony máme na MUNI (Masarykově Univerzitě) trošku hezčí, ale tady jich mají 5x víc.

Cílem tohoto předmětu je především dokázat pracovat s audiem a mimo jiné nahrát i vlastní písničku, a na to se moooc těšíme.


Na Sonido máme učitele Raula, to je Španěl jak vyšitej. Chodí pozdě, neodpovídá na maily, nikdo nikdy nic neví... ale máme ho rádi, taky protože mluví pomalu a jasně a občas nám skousne i nějaké popisy v angličtině, když už opravdu nevíme, jak se španělsky řekne to chlupatý na velkej mikrofon proti větru, co vypadá jako pes (aha, jasně... el perrito = pejsek)



Diseño gráfico y fotografía

Možná už podlé názvu poznáte, o co vlastně jde – grafický design a fotografování. Na tomto předmětu pracujeme v programech od Adobe – Photoshop a Illustrator. Praktické hodiny jsou dost kreativní, vytváříme různé plakáty, koláže, designy a tak dále. K fotografování jsme se dostali až teď, jelikož hlavním cílem je projekt spočívající ve vytvoření obalu na CD nebo vinyl, který bude obsahovat také fotografie. Opět máme k dispozici různé kamery nebo i fotografické studio.


Vyučující je Anunciación (ale říkáme jí Anun), to je taková španělská tetička, ale opravdu hodně šmrncovní! Má skvělý styl oblékání. Dokonce si pamatovala, že Kája měla narozky na El día de los Muertos! No, je boží. Po té se nám opravdu bude stýskat…


Géneros litarios y audiovisuales

Brrr, mrazí nás při popisu tohoto předmětu, proto jen pár vět. Jedná se o literární a audiovisuální žánry. Na prvních dvou hodinách (z 6 hodin týdně) jsme četli španělskou prózu i poezii a to před celou třídou! Navíc jsme museli příběh potom rozšířit a změnit konec… a my ani nepochopili, o čem to vlastně je. Učili to dva pánové, kteří se vyžívali v závodění o to, kdo řekne více slov za vteřinu. A my jim tudíž nerozuměli ani ťuk…


Po příjezdu do Španělska jsme se snažili ve škole rozkoukat a hned po dvou týdnech přišly na řadu změny předmětů. S Géneros jsme to totiž dost rychle vzdali a na doporučení jsme si je změnili na jiný (prý jednodušší předmět) Derecho.

A tak jsme celé první 3 týdny neměli na práci nic jiného, než přepsat všechny dokumenty, podepsat je tady i doma a vykomunikovat rychlé změny. Protože to muselo být do konce září vše hotové.

Dopadlo to dobře, jen nevíme, jak moc jsme si polepšili s předmětem jménem...


Derecho de la communicación:

Jedná se o právo komunikace, což je náročné i v češtině, natož ve špánině. Hodiny probíhají formou přednášek o zákonících a právech. Lorena, mladá a opět šmrncovní vyučující, má opravdu právnický pohled a taky přístup. Zahraničním studentům rozhodně nadržovat nehodlá, na to nemáme totiž právo. Je to drsňačka, ale na každé hodině jí to moc sluší!



Budova školy

Celá univerzita se nachází v Moncadě, menším městečku severně od Valencie a ačkoli je Moncada plná poměrně rozbouraných domků, samotný kampus univerzity je velmi moderní! K naší fakultě patří nejen hlavní budova s aulami a kancelářemi, ale také CPAM - centrum pro audiovisuální tvorbu, kde se nachází několik nahrávacích studií pro zvuk, televizní a rádiová studia a taky minimálně dvě velké půjčovny všelijaké techniky.

V okolí těchto budov jsou travnaté parky a místa, kde si studenti mohou odpočinout. Stejně tak v hlavní budově využíváme gaučů v klidových zónách.

Na závěr si dovolíme shrnout naše celkové pocity z místní univerzity. Je potřeba říct, že přístupem tahle univerzita připomíná spíše střední školu, protože vztah studenta a učitele je velmi familiární. Učitelům dokonce tykáme! Vše je tak nějak méně seriózní. Holt jsme ve Španělsku… Učitelé jsou velmi milí a taky trpěliví, když se snažíme něco říct. Máme spoustu praktických úkolů, které obnáší časté půjčování techniky a komunikace s personálem školy. A zatím nám to jde moc dobře, si myslíme! Snad to takhle hladce půjde i u zkoušek.


Když jsme probrali to naše studování, nezapomeňme ani na lekci španělštiny!

Toto se vám může hodit často, jelikož Španělé mluví opravdu rychle:


No entiendo. ¿Puede repetirlo, por favor?

„Nerozumím. Můžete to, prosím, zopakovat?“

Články vychází pravidelně každý týden v úterý.



Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page