... aneb jak chutná Valencie.
Milý čtenáři, pokud čteš tento článek s prázdným žaludkem, doporučujeme se nejprve pořádně najíst. Fotografie obsažené v tomto článku poživatelné nejsou, proto s tímto doporučením navíc upozorňujeme, že na nakousnuté či slintancemi navlhčené displeje a obrazovky se naše záruka nevztahuje. Nejsme pojišťovna! Děkujeme za vaši pozornost a přejeme příjemné čtení. Konec hlášení.
Dnešní článek se bude týkat jídla a pití tady ve Valencii! K obsahu článku jsme trochu poprosili o pomoc i tetičku Wikipedii a strýčka Googla, ale nebojte, největší část pochází z našich zkušeností. Španělsko je celosvětově známé svými zajímavými pochutinami, jako je paella, bocadillo, burrito nebo mořské plody.
Španělé opravdu umí tyto pokrmy skvěle přichystat. Ale že by je jedli nějak často? To se z naší zkušenosti říct nedá.
Zjistili jsme, že Španělé jsou tvoři líní, takže zatím z našeho pozorování chápeme, že než aby si uvařili něco pořádného, zajdou si do velmi pofiderních pouličních podniků, kde si dají lahváče jejich (ne moc dobrého) piva a něco malého – bocadillo, hranolky…
Stále musíme uvést na pravou míru, že čerpáme pouze z pozorování tady ve Valencii, ne v celém Španělsku, kde se to jistojistě může lišit. Ale náš odhad před příletem byl takový, že místní plně využívají čerstvého a levného ovoce a zeleniny, ládují se pomeranči (které jsou k nám do Čech právě ze Španělska dováženy), jedí ryby na denní bázi, občas slupnou nějakou chobotnici nebo ústřici a zapijí to sangriou. Ano, to poslední jsme odhadli správně.
Nutno podotknout, že je tady dost těžké rozeznat Španěla od turisty, jelikož i my jsem svým způsobem turisté a přitom se místním fungováním už Valencianům podobáme. Co se týká denního režimu, všimli jsme si, že jejich oblíbená snídaně (okolo 9. až 11. hodiny) je Tostada de tomate, neboli toast s rajčaty a káva nebo pomerančový džus. Žádná velká výživná snídaně. K obědu (cca v 15 hodin) si místní většinou pochutnají opět na jiném druhu pečiva a tím je bocadillo a chudou náplní (sýr a vajíčko například). A k večeři (nejdříve v 9 večer) se nadlábnou nějakou „zdravou“ mňamkou, třeba gyrosem s hranolkami, steakem s rýží nebo večerním bocadillem… počkat, a kde je to ovoce a zelenina? Ty ranní rajčata na toastu a pomerančovým džusem bylo všechno?
Už jsme tu skoro tři měsíce a z gastra jsme toho zvládli vyzkoušet celkem hodně.
Pro lepší orientaci tenhle článek rozdělíme do 2 hlavních segmentů – Jídlo a pití, a tyto dva segmenty zaplníme různými druhy mňamek od sladkého po slané, od křupavého po tekoucí, atd.
Tak jdeme na to!
JÍDLO
Paella
Nemůžeme začít ničím jiným než slavnou valencijskou Paellou. Je to pokrm z rýže velmi podobný rizotu, ale ochucený speciálním kořením. Do té valencijské se přidávají bílé fazole, zelené lusky a především kuřecí a králičí (nebo kachní) maso. Naposledy jsme byli překvapeni, že do Paelly přidali i mořské šneky. Paellu jsme tu už několikrát ochutnali, je to dobré, ale není to taková pecka, abychom se jí cpali každý den. Rizoto od babičky je stejně nejlepší!
Bocadillo
To v překladu znamená sendvič, nebo obložená zapečená bageta. Španělé si na tom opravdu ujíždí. Vídáme dennodenně obědvat Španěly tuhle „poloprázdnou pochoutku“ a oblizovat se až za ušima. Místní zkrátka nejsou tak nároční. Bocadillo se dá naplnit čímkoli, ale nejčastěji sýrem, vajíčky nebo šunkou. Některé dražší varianty jsou obohaceny o omáčku z majonézy nebo oleje. Díky nízké ceně se Bocadillo rozšířilo do všech podniků a ačkoli se provádá především v Tapas barech, místní ho jedí jako plnohodnotný oběd. Upozorňuji, že jsme nikde neviděli Bocadillo naplněné něčím zeleným s trochou vitamínů. Ani ťuk…
Tapas
Tohle není jeden jediný pokrm, ale obecný pojem pro malé drobné dobroty - především ale slané. Jedná se o různé jednohubky jako chipsy, olivy, obložené chlebíčky nebo jen čerstvá bageta s olivovým olejem. Říká se, že v každé správné restauraci Vám po objednání pití přinesou právě tapas. Je to takový předkrm, který si ale můžete objednat i normálně z nabídky jídel. Zatím nejlepší tapas jsme měli v restauraci Ocho y media, kde nám dali právě čerstvou a ještě teplou bagetu s výborným olivovým olejem, jen jsme byli docela plní už před hlavním chodem.
Churros
A vrháme se do sladkého! Churros je tradiční španělský dezert (nebo výjimečně i sladký tapas). Jsou to smažené tyčinky (nudličky, někdy i spojené do podkovy) z lehce slaného těsta zasypané cukrem a podávané s rozteklou horkou či studenou čokoládou. Mmmňam! Jako odpolední sváča jsou skvělé!
Pečivko všeho druhu
Všude po Valencii je hustá síť různých pekařství, kde si můžete pochutnat na všelijakých druzích pečiva, slané, sladké, plněné, s polevou, posypané oříšky, pocukrované, se špenátem nebo rajčaty... na co jen pomyslíte! Našimi oblíbenými pochutinkami je například mixta napolitana - kapsa z listového těsta plněná sýrem a šunkou.
Náš druhý favorit je pastel de crema - obdoba sladkého portugalského pastel de nata, což je košíček opět z listového těsta plněný vanilkovým pudinkem.
PITÍ
Sangría
Privilegium v našem seznamu nemůže získat nic jiného než ONA! Je to nápoj podobný slabému a velmi sladkému červenému vínu. Připravuje se právě z vína a ovoce. Je to pití, které pijete jako na žízeň a zároveň po 5 skleničkách zjistíte, že se Vám vlastně dost motá hlava. Strejda Google vám najde tuto fotku:
My tu však pijeme většinou tuto níže :-) Nikdo již nezjistí, kolik lahví z Mercadony jsme zde už vypili...
Aqua de Valencia
Tenhle nápoj jsme ochutnali teprve předchozí víkend. Chuťově připomíná něco mezi Aperolem a koktejly Screwdriver (vodka s džusem) nebo Sex on the beach. Obsahuje v sobě šampáňo (nebo šumivé víno cava), vodku a gin, které se doplňují pomerančovým džusem. Podobně jako sangria se tento drink pije snadno jako džusík, avšak po pár sklenkách zjistíte, že se za neškodný pouze vydává.
Horchata
Trochu odlišný druh pití v porovnání s těmi dvěma předchozími. Je to velmi sladký shake z typických ořechů a vody obvykle doplněný cukrem a skořicí. Je velmi výrazný a specifický svou chutí a proto ne každému chutná, nám ale ano!
Celkově jsme přišli na to, že ačkoli si nejspíš většina evropských obyvatel myslí, že přímořské státy využívají bohatou úrodu ovoce a zeleniny, dostupnost ryb a mořských plodů na maximum a žijí a stravují se velmi zdravě, tak to nemusí být vždy pravda. Tedy alespoň ve Valencii (z našeho pohledu).
Pochopili jsme, že si Španělé tolik sami nevaří, jedí dost masa a celkově se stravují v různých podnicích. Ovoce a zeleninu jsme viděli jíst jen málokoho a plody z moře si kvůli ceně podle nás dovolí jen turisti. Ale na druhou stranu jsme osobně tak moc Španělů na vlastní kůži nepoznali, takže vycházíme jen ze svého pozorování. Za to my levného přísunu vitamínů ve formě ovoce a zeleniny využíváme dost a už teď víme, že nám to v zimě v Čechách bude dost chybět!
A nakonec lekce španělštiny!
Tematicky ohledně pití:
„¡Camarero! ¿Podemos tener otra jarra de Agua de valencia, por favor?“
„Číšníku! Mohli bychom další džbán Agua de Valencia, prosím?“
Články vychází pravidelně každý týden v úterý.
Comments